«Το ΚΚΕ στην Πελοπόννησο αποφάσισε το 2008, συμπληρώνοντας τον ενενηκοστό χρόνο της ζωής του, να ξεκινήσει το φιλόδοξο στόχο, ν' αποκτήσει δικά του γραφεία που είναι απαραίτητα για την καλύτερη λειτουργία του. Μ' αυτή την απόφαση το Κόμμα μας αξιοποιεί στην Πάτρα και σύμφωνα με τη θέληση των μελών του Φώτη και Ζωής Κοτσόκολου, την παραχώρηση από μέρους τους οικοπέδου με παλαιό κτίσμα στην οδό 12ου Συντάγματος, στη λαϊκή γειτονιά των Ταμπαχάνων».
Αυτό σημείωσε χτες, ο Διονύσης Αρβανιτάκης, μέλος του Γραφείου Περιοχής Πελοποννήσου του ΚΚΕ, Γραμματέας της ΝΕ Αχαΐας και μέλος της ΚΕ του Κόμματος, μαζί με τον Αγγελο Τσουραπά, γραμματέα του Συμβουλίου Περιοχής Πελοποννήσου της ΚΝΕ, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου χτες, με θέμα την οικονομική εξόρμηση της ΚΟ Πελοποννήσου για την οικοδόμηση των γραφείων της Επιτροπής Περιοχής (ΕΠ).
«Η Επιτροπή Περιοχής Πελοποννήσου του ΚΚΕ χαιρετίζει τους χιλιάδες εργαζόμενους που μέχρι σήμερα ανταποκρίθηκαν στη δίμηνη οικονομική εξόρμηση της ΚΕ του ΚΚΕ, ανταπόκριση τέτοια, ώστε το πλάνο να υπερκαλυφθεί μισό μήνα πριν το κλείσιμο της εξόρμησης», ανέφερε ο Δ. Αρβανιτάκης και κάλεσε «όλους τους κομμουνιστές, τους ΚΝίτες και τις ΚΝίτισσες, τους φίλους και οπαδούς του Κόμματος και της ΚΝΕ:
- Να συνεχίσουν και να εκλαϊκεύσουν με μεγαλύτερο πείσμα και ενθουσιασμό την οικονομική εξόρμηση για το χτίσιμο των γραφείων μας, ν' αποταθούν σε κάθε εργαζόμενο, σε κάθε νέο και νέα και να ζητήσουν τη συνεισφορά του με χρήματα - υλικά και μέσα. (ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ - ΑΡ. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 226/954060-11).
-- Να αναπτύξουν την άμιλλα μεταξύ τους και για την εκπλήρωση αυτού του στόχου.
-- Να συνεχίσουν την επικοινωνία και τη διεύρυνση των πολιτικών δεσμών του Κόμματος με τον εργαζόμενο λαό για την ανάπτυξη του εργατικού και του λαϊκού κινήματος».