Σε δελτίο Τύπου, το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο τονίζει: «Ο Λέοντας, με το απαράμιλλο ήθος του, την αγωνιστικότητά του, τη βαθιά του πίστη στους εργαζόμενους, την αγωνιστική, ταξική, νομική του σκέψη συνέβαλε σημαντικά στην υπεράσπιση και στη δημιουργία του εργατικού δικαίου, στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων, των συνδικαλιστικών και δημοκρατικών ελευθεριών.
Η πρόωρη απώλειά του διέκοψε μια πλούσια αγωνιστική πορεία που με συνέπεια ακολούθησε σε όλη του τη ζωή. Το εργατικό συνδικαλιστικό κίνημα είναι φτωχότερο γιατί έχασε έναν ανιδιοτελή συμπαραστάτη των φτωχών λαϊκών στρωμάτων και συνεπή αγωνιστή. Ακέραιος χαρακτήρας σε μια εποχή ακραίου αμοραλισμού, δεν επέλεξε τον πλουτισμό και το χρηματισμό, αλλά, ως γνήσιο τέκνο της εργατικής τάξης, καταξίωσε με τη στάση και τη συμπεριφορά του τις αξίες της τάξης του».