Συντονισμένη κινητοποίηση χτες, με τη στάση εργασίας, τη συγκέντρωση και την πορεία στην Αθήνα να δίνει τον τόνο
Στιγμιότυπο από την πορεία |
Οι εργαζόμενοι στην Αθήνα πραγματοποίησαν 4ωρη στάση εργασίας (7π.μ. - 11π.μ.), συγκέντρωση στα γραφεία του πρώην ΤΑΞΥ και πορεία στο υπουργείο Απασχόλησης (Σταδίου). Στην κινητοποίηση και τη στάση εργασίας συμμετείχαν οι συνάδελφοί τους από τον Πειραιά, με απόφαση του σωματείου τους, αλλά και συνδικαλιστές και εργαζόμενοι άλλων ταξικών σωματείων της Αθήνας και του ΠΑΜΕ.
Η πρώτη δυναμική παρέμβαση της χτεσινής μέρας πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο «Κινγκ Τζωρτζ» στο Σύνταγμα, όπου σύσσωμοι οι εργαζόμενοι που περιφρουρούσαν από νωρίς το πρωί, ξενοδοχεία και επιχειρήσεις, εισέβαλαν στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου, φωνάζοντας: «Κάτω τα χέρια από τα ΒΑΕ».
Στη συγκέντρωση έξω από το πρώην ΤΑΞΥ, η Γεωργία Φλούδα, πρόεδρος του κλαδικού σωματείου της Αθήνας, κάλεσε σε μαζικό ξεσηκωμό ενάντια στη νέα επίθεση που έχει εξαπολύσει η κυβέρνηση, πατώντας σε προηγούμενους νόμους του ΠΑΣΟΚ. «Εχουμε τη δύναμη στα χέρια μας. Να την αξιοποιήσουμε!», υπογράμμισε, ενώ χαιρετισμούς απηύθυναν και εκπρόσωποι άλλων σωματείων του κλάδου.
Η διαδήλωση μπήκε μέσα στο «Κινγκ Τζωρτζ» |
Η προκλητική στάση της ηγεσίας του υπουργείου που συνηθίζει να υποδέχεται τους εργαζόμενους με κατεβασμένα τα ρολά και ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις, πήρε και χτες απάντηση. Σε μια συμβολική κίνηση, οι εργαζόμενοι «σφράγισαν» απ' έξω με αλυσίδες και λουκέτα τις πόρτες του υπουργείου, και αποχώρησαν, ανανεώνοντας το αγωνιστικό τους ραντεβού για τις 16 Σεπτέμβρη, οπότε και ο κλάδος πραγματοποιεί 24ωρη πανελλαδική απεργία.
Στην Κέρκυρα, οι εργαζόμενοι πραγματοποίησαν 4ωρη στάση εργασίας (12μ. - 4μ.μ.) και συγκέντρωση στο παράρτημα του ΙΚΑ. Στο πλευρό των εργαζομένων βρέθηκε κλιμάκιο της ΝΕ Κέρκυρας του ΚΚΕ και ο βουλευτής του, Μπάμπης Χαραλάμπους. Στην Κω, οι εργαζόμενοι του κλάδου, στο πλαίσιο 3ωρης στάσης εργασίας (10π.μ. - 1μ.μ.), συμμετείχαν στη συγκέντρωση που διοργάνωσε η Συντονιστική Επιτροπή για την Υγεία στο νοσοκομείο του νησιού. Τα σωματεία στη Ζάκυνθο, στη Σάμο και τη Λήμνο πραγματοποίησαν πανεξόρμηση σε ξενοδοχειακές και επισιτιστικές επιχειρήσεις. Συγκέντρωση διοργανώνει σήμερα στις 8 το βράδυ, το Σωματείο Προσωπικού Τουριστικών Επαγγελμάτων Κεφαλονιάς.