Η Βουλή των Ελλήνων, με πρωτοβουλία του προέδρου της Δημήτρη Σιούφα, τίμησε χθες, σε ειδική εκδήλωση, τους αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης Μανώλη Γλέζο και Απόστολο Σάντα.
Οι δύο αγωνιστές τιμήθηκαν με το αργυρό μετάλλιο της Βουλής των Ελλήνων, συνοδευόμενο από πάπυρο, ως ένδειξη «ευγνωμοσύνης της Εθνικής Αντιπροσωπείας» για την ηρωική πράξη της υποστολής της ναζιστικής σημαίας από το βράχο της Ακρόπολης, στις 30 Μαΐου 1941, καθώς και για την προσφορά τους στην Εθνική Αντίσταση.