Ενάντια στο ΝΑΤΟ και στα εγκλήματα του ιμπεριαλισμού ήταν το αντιιμπεριαλιστικό καλλιτεχνικό δρώμενο, που πραγματοποίησε το περασμένο Σάββατο, Ημέρα της Αντιφασιστικής Νίκης των Λαών, η Κίνηση για τη Συσπείρωση των Καλλιτεχνών. Η εκδήλωση ξεκίνησε από το Θησείο (11π.μ.) με το ακορντεόν του Αλέξανδρου (μαθητή του Σχολείου του ΠΑΜΕ) και απαγγελίες ποιημάτων του Ναζίμ Χικμέτ. Οι καλλιτέχνες, με φορητά έργα αντιιμπεριαλιστικού περιεχομένου, κατέληξαν - με στάσεις στην πλατεία Μοναστηρακίου και Εθνικής Αντίστασης - στο Σύνταγμα, όπου ζωγράφισαν κάποια έργα. Συνθήματά τους: «Πολιτισμός σημαίνει φιλία των λαών, όχι στο μίσος των ιμπεριαλιστών», «Η τέχνη ανήκει στο λαό, δεν είμαστε εμπόρευμα πολυεθνικών», «Πόλεμος, φτώχεια, ρατσισμός, αυτός είναι του ΝΑΤΟ ο απολογισμός» κ.ά.