Σημείο αγωνιστικής συνάντησης εργατών από διάφορες χώρες της Ευρώπης, την Ελλάδα, την Τουρκία, τη Γερμανία, τη Γαλλία, την Ιταλία και άλλες, έγινε την περασμένη Κυριακή η Γενεύη. Στην «πολύχρωμη», έντονα μαχητική, διαδήλωση που πραγματοποιήθηκε από τα ταξικά συνδικάτα έξω από το κτίριο του ΟΗΕ, όπου διεξάγεται η Σύνοδος της Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας, δηλώθηκε με αποφασιστικό τρόπο ότι απέναντι στην παγκοσμιοποίηση του κεφαλαίου αντιτάσσονται οι παγκοσμιοποιημένοι αγώνες της εργατικής τάξης. Κι αυτή η συγκέντρωση είναι μόνο η αρχή...