Η δικτατορία του προλεταριάτου, λοιπόν, ό,τι, δηλαδή, έχεις να καυχηθείς σαν εργάτης, που 'κανε τανάλια τα δόντια κι είπε με πράξεις «πίσω κουφάλες, ως εδώ! δεν περνάτε!». Μέγα έγκλημα, σύντροφε της επανάστασης, που κατόρθωσε η πρώτη απόπειρά της να ξεπεράσει τα 70 χρόνια επικράτησής της. Θα πληρώσεις ξανά και ξανά γι' αυτό, ξέρεις τι 'ναι να ξέρουν οι εργάτες όπου Γης πως μπορούν να ζήσουν χωρίς εκμεταλλευτές; Ξέρεις τι 'ναι να 'χουν διδαχτεί οι εργάτες ότι μπορούν να έχουν το δικό τους Κόμμα, το Κομμουνιστικό, ότι μπορούν να έχουν τη δική τους εξουσία, να οικοδομούν το δικό τους κράτος, να απολαμβάνουν ως κοινωνική ιδιοκτησία το υπερπροϊόν της εργασίας τους; Ξέρεις τι 'ναι να 'χουν μάθει...