Οι μεν - του εκκλησιαστικού ιερατείου - είναι ταγμένοι να σώζουν ψυχές. Οι άλλοι - οι γιατροί - είναι επιφορτισμένοι να σώζουν ζωές. Και οι τρίτοι - οι τηλεδημοσιογράφοι - είναι δοσμένοι στον αγώνα να σώζουν μυαλά, με την έννοια της ενημέρωσης, της πληροφόρησης, της μεταφοράς γνώσης. Αυτά στη θεωρία. Στην πράξη, εκείνο που ζούμε είναι το ξεσάλωμα επιφανών εκπροσώπων των παραπάνω τριών ομάδων. Είναι οι εκπρόσωποι του ίδιου τριγώνου, με ισόποση συμβολή στην ανηθικότητα, στην απρέπεια, στον κανιβαλισμό, στον κυνισμό και την ύβρι. Το ήθος τους ξεχείλισε, σε «ζωντανή σύνδεση» και με φόντο την περιπέτεια του Χριστόδουλου. Τα ίδια ζήσαμε με την υπόθεση του πρώην διοικητή του ΙΚΑ. Τα ίδια - σε...