Το νομοσχέδιο για τις δημόσιες συναθροίσεις δεν είναι μόνο βαθιά αντιδημοκρατικό, αλλά προσβάλλει ταυτόχρονα και τη νοημοσύνη μας. Διατείνεται η κυβέρνηση ότι με τους νέους νόμους θα αποφευχθεί «η ταλαιπωρία της πλειοψηφίας». Μιας πλειοψηφίας που το μόνο που της έχει απομείνει στη νέα πραγματικότητα είναι να μπορεί να διαδηλώνει για την ανεργία, για τη μείωση μισθών, για τα ασήκωτα βάρη που καλούνται να επωμισθούν ειδικά οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, για την αναξιοπρέπεια που βιώνουμε καθημερινά όσοι μετακινούμαστε με τα μέσα μεταφοράς. Τι ειρωνεία τελικά!