Συναντήσεις της Επιτροπής Αγώνα την Παρασκευή με τους αρχηγούς των κομμάτων. Την ερχόμενη Δευτέρα με την ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας. Την Κυριακή στο μπλόκο σύσκεψη εκπροσώπων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και των άλλων μαζικών φορέων της Θεσσαλίας
Ταυτόχρονα, συνεχείς είναι οι εκδηλώσεις συμπαράστασης προς τον δίκαιο αγώνα των αγροτών, από μαζικούς φορείς των εργαζομένων και της νεολαίας, οι οποίοι τονίζουν την κοινή αιτία απ' όπου προέρχονται όλα τα προβλήματα για τα φτωχά λαϊκά στρώματα της χώρας. Αιτία που δεν είναι άλλη από την κυβερνητική πολιτική.
Από χτες οι αγρότες ξεκίνησαν να κλείνουν, περιοδικά, την Εθνική Οδό, μια τακτική που θα συνεχιστεί και τις επόμενες μέρες, ενώ έχουν αποφασιστεί και οι παρακάτω ενέργειες: Για μεθαύριο Παρασκευή η Συντονιστική Επιτροπή των αγροτών θα ζητήσει συνάντηση με τους αρχηγούς των πολιτικών κομμάτων, τα οποία θα κληθούν να πάρουν ξεκάθαρη θέση για τα αιτήματα των αγωνιζόμενων αγροτών. Την Κυριακή, στο μπλόκο των Τεμπών, θα πραγματοποιηθεί ευρεία σύσκεψη νομαρχών, δημάρχων κι άλλων εκπροσώπων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, καθώς και εκπροσώπων λαϊκών μαζικών φορέων της περιοχής. Για τη Δευτέρα, θα επιδιωχτεί συνάντηση με τον υπουργό Γεωργίας, Γ. Δρυ.
Ο Β. Μπούτας, πρόεδρος της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Καρδίτσας, μιλώντας χτες στους συγκεντρωμένους αγρότες, τόνισε την ανάγκη να πυκνώσουν ακόμα περισσότερο οι γραμμές του αγώνα, αφού αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να επιλυθούν τα οξυμένα προβλήματα του αγροτικού κόσμου.
Ομάδες περιφρούρησης έμειναν στο μπλόκο όλη τη νύχτα |
Ο Χαρ. Αρχοντής, πρόεδρος της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Λάρισας, κατήγγειλε την προσπάθεια συκοφάντησης των αγροτικών κινητοποιήσεων από την κυβέρνηση, αλλά και τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία των τριτοβάθμιων αγροτικών οργανώσεων ΠΑΣΕΓΕΣ, ΓΕΣΑΣΕ, ΣΥΔΑΣΕ που στέκεται μακριά από τον αγωνιζόμενο αγρότη.
Υπέρ της συνέχισης των κινητοποιήσεων και κατά της αντιαγροτικής πολιτικής της κυβέρνησης τάχθηκαν στις ομιλίες τους ο Δ. Τσέλιος, μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής Καρδίτσας και ο Φ. Σαλταγιάννης μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής Τρικάλων.
Από τη χτεσινή σύσκεψη στα Τέμπη |