BP και SHELL χρωστάνε πάνω από 500 εκατομμύρια στο Δήμο Περάματος, που απειλείται από τις δεξαμενές τους
Η αγανάκτηση στο Πέραμα έχει πια ξεχειλίσει. Αν δεν παρθούν μέτρα, η δημοτική αρχή και οι κάτοικοι θα προχωρήσουν σε αγωνιστικές κινητοποιήσεις με πρώτο βήμα τον επ' αόριστο αποκλεισμό των εταιριών. Ηδη ο δήμος έχει προτείνει στον ΟΛΠ τη διάνοιξη νέας οδικής αρτηρίας για την εξυπηρέτηση των οχημάτων των εταιριών μέχρι την τελική απομάκρυνσή τους από την περιοχή, ώστε να αποσυμφορηθεί κάπως η κίνηση στον υπάρχοντα δρόμο.
Σε επιστολή του προς την ΒΡ ο δήμαρχος Περάματος, Γιάννης Πατσιλινάκος, σημειώνει: «Για την εύρυθμη λειτουργία της εταιρίας σας θεωρούμε σκόπιμο να προβείτε στις ανάλογες ενέργειες έτσι ώστε να εξυπηρετούνται τα οχήματά σας από την παραλιακή του ΟΛΠ και όχι από τη Λεωφόρο Δημοκρατίας. Η κοινοποίηση της πρότασης του Δήμου Περάματος για τη διάνοιξη της παραλιακής του ΟΛΠ για την εξυπηρέτηση των εταιριών πετρελαιοειδών θεωρείται αδιαπραγμάτευτη. Η τυχόν αρνητική απάντηση από τη διοίκηση της εταιρίας σας και από τον ΟΛΠ ισοδυναμεί με επ' αόριστον αποκλεισμό όλων των εταιριών πετρελαιοειδών στο Πέραμα. Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε και δεν ανεχόμαστε ο ένας και μοναδικός δρόμος της πόλης μας να μετατρέπεται καθημερινά σε εκατόμβη νεκρών».