Απεικόνιση των τροχιών και των σημερινών θέσεων των πλανητών της μεγάλης σύναξης. Με λίγη φαντασία μπορεί κανείς να καταλάβει γιατί φαίνονται τόσο κοντά στον ουρανό |
Το φαινόμενο μπορούσε να παρατηρήσει κανείς από τις 9 το βράδυ και για μια - δυο ώρες, στρέφοντας το βλέμμα του προς τη Δύση και εντοπίζοντας το πιο φωτεινό άστρο αυτή την περίοδο, την Αφροδίτη. Τραβώντας μια νοητή γραμμή ανάμεσα στο σημείο που δύει ο Ηλιος και στην Αφροδίτη σχηματίζεται η εκλειπτική, δηλαδή η τομή του επιπέδου περιστροφής των πλανητών γύρω από τον Ηλιο με τον ουράνιο θόλο, όπως τον βλέπει ένας παρατηρητής που είναι στη Γη. Γύρω από την εκλειπτική, άλλος λίγο πιο πάνω και άλλος λίγο πιο κάτω φαίνονταν οι τρεις άλλοι πλανήτες, ενώ ψηλότερα από τον ορίζοντα κατά μήκος της ίδιας γραμμής φαινόταν λαμπερός και ο Δίας.
Για τη σπανιότητα του φαινομένου του τόσου μεγάλου συνωστισμού πλανητών στον ουράνιο θόλο αρκεί να πούμε ότι η επόμενη θα γίνει το 2040, η μεθεπόμενη το 2060 και η κατοπινή το 2100! Μάλιστα, η σύναξη του 2040 θα είναι πιο χαμηλά στον ορίζοντα και γι' αυτό πιο δύσκολο να παρατηρηθεί, και μόνο εκείνη του 2060 θα είναι το ίδιο εντυπωσιακή με τη φετινή. Οσοι ενδιαφέρεστε προλάβετε! Δεν είναι αργά. Στρέψτε τα μάτια στη Δύση μόλις σουρουπώσει και το μόνο που θα έχετε χάσει είναι ότι ο Ερμής θα φαίνεται πιο αμυδρά και για λιγότερο χρόνο, ενώ και ο Αρης θα είναι λιγότερο λαμπερός και πολύ κοντά στη φωτεινή Αφροδίτη. Σε αντάλλαγμα, ανάμεσα στους πλανήτες θα εμφανίζεται τώρα και ο λεπτός μηνίσκος του φεγγαριού, που μόλις αρχίζει να «γεμίζει».