Την προσπάθειά της για να παραμείνει το άλσος του Πεδίου του Αρεως, πνεύμονας πρασίνου, σε μια Αθήνα που ασφυκτιά, συνεχίζει η Επιτροπή Αγώνα για την Προστασία του Πεδίου του Αρεως, θέτοντας νέα ζητήματα, που πρέπει να λυθούν άμεσα.
Σύμφωνα με ανακοίνωση της Επιτροπής Αγώνα, απαιτείται η «άμεση πρόσληψη ικανού αριθμού εργαζομένων όλων των ειδικοτήτων», ώστε να υπάρχει επαρκής φροντίδα και φύλαξη του άλσους. Παράλληλα, ζητούν να πραγματοποιηθούν οι αποφάσεις της Πολεοδομίας του Δήμου Αθήνας, που υποδεικνύουν κατεδάφιση των παράνομων χτισμάτων του Πανελληνίου ΓΣ, αλλά και «η ελεύθερη απόδοσή του στο κοινό για λαϊκό αθλητισμό», όπως ήταν και ο αρχικός του χαρακτήρας.