Λίγες βδομάδες νωρίτερα, αλλά και αμέσως μετά τις εκλογές, ο υπουργός Εργασίας, Τ. Γιαννίτσης, είχε ανακοινώσει το στόχο της κυβέρνησης για 300.000 θέσεις εργασίας, ωστόσο δε θεωρούσε τότε σκόπιμο να γίνουν παρεμβάσεις στις εργασιακές σχέσεις για να τον πετύχει. Υποστήριζε ότι η γενικότερη πολιτική της κυβέρνησης, η οποία έτσι κι αλλιώς δημιουργούσε κάποιες θέσεις εργασίας κάθε χρόνο, σε συνδυασμό με τα έργα που θα γίνουν για την Ολυμπιάδα του 2004 θα οδηγούσαν στην εκπλήρωση του στόχου. Αργότερα, συμπλήρωσε ότι οι νέες θέσεις εργασίας θα δημιουργηθούν και από τις θετικές συνέπειες του Εθνικού Σχεδίου Δράσης για την Απασχόληση. Σήμερα η κυβέρνηση πάει στον «κοινωνικό διάλογο» για την «ανεργία». Οι κυβερνώντες δεν είναι ανόητοι, απλά είναι αδίστακτοι. Η πρακτική τους μάλλον αυτό αποδεικνύει.