Ο Κώστας Καραμανλής πρόκειται να μειώσει συντόμως την ανεργία με «σύγχρονα προγράμματα» και ο Γιώργος Παπανδρέου θα μας φτιάξει ένα «βιώσιμο ασφαλιστικό σύστημα»...
Αυτές είναι οι υποσχέσεις. Αυτό που στην πράξη έχουμε από τις κυβερνήσεις τους είναι την ανεργία στα ύψη, τις επιδοτήσεις να πηγαίνουν στους εργοδότες, τις συντάξεις να μειώνονται και τα όρια ηλικίας να αυξάνονται.
Μάλιστα, με νόμους που ψηφίζει ο ένας και στη συνέχεια διατηρεί και εμπλουτίζει ο άλλος.
Οπότε δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: `Η άλλαξαν μυαλά (πράγμα απίθανο) ή προσπαθούν να ...τρελάνουν τα δικά μας.
ΕΓΙΝΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ μελέτη, διαβάζουμε, από την Τράπεζα της Ελλάδας για να καταλήξει στο ότι οι Ελληνες δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις καθημερινές τους υποχρεώσεις...
Να υποθέσουμε, μήπως, ότι ...πάγωσαν από έκπληξη, μόλις είδαν το αποτέλεσμα και υπολόγισαν την αύξηση του ποσοστού των νοικοκυριών που δανείζονται στο 30%;
Οπως και να 'χει όμως, είμαστε βέβαιοι ότι και η επόμενη έκθεσή τους θα συστήνει ασυζητητί πάγωμα των μισθών για να μην ανέβει ο πληθωρισμός.
Αλλωστε, αυτά είναι ...δεδομένα στον ευρωπαϊκό μας παράδεισο. Κι ο μόνος λόγος που κάνουν αυτές τις μελέτες είναι γιατί φοβούνται μη χάσουν τα λεφτά τους οι τράπεζες, που - με το αζημίωτο, φυσικά - μας δανείζουν.
Να υποθέσουμε ότι αυτό είναι ένα δείγμα της περίφημης ...δημοκρατίας της αγοράς; Οτι μπορείς να διαλέγεις το ...στιλ με το οποίο θα σε εκμεταλλεύονται;