«H τιμή που λαμβάνει ο αγρότης είναι τελείως άσχετη με την τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής στα μαγαζιά», δήλωσε προσφάτως, γεμάτη έκπληξη, η Επίτροπος Γεωργίας της ΕΕ, Μ.Φ. Μπόελ, αναφορικά με την «ψαλίδα» των τιμών μεταξύ παραγωγού και καταναλωτή, φαινόμενο που επικρατεί σε ολόκληρη την ευρωένωση. Ταυτόχρονα, σε σχετική της ανακοίνωση, η Επιτροπή διαπίστωσε «κερδοσκοπία» στην αγορά των αγροτοκτηνοτροφικών προϊόντων και των παραγώγων τους, οπότε για την «αντιμετώπιση» του ...πρωτοφανούς αυτού γεγονότος, προτείνει στα κράτη - μέλη, «τη δημιουργία εύκολα προσβάσιμων διαδικτυακών υπηρεσιών σύγκρισης των λιανικών τιμών των τροφίμων»... Πληροφορίες που θέλουν τα καρτέλ να «λούστηκαν» από... κρύο ιδρώτα, μετά τις παραπάνω ανακοινώσεις, παραμένουν ανεπιβεβαίωτες...