Στον Ωρωπό περιόδευσε την Κυριακή το πρωί ο υποψήφιος Περιφερειάρχης Αττικής της «Λαϊκής Συσπείρωσης» και μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ
Από την περιοδεία στους χώρους που «δένουν» οι ψαράδες της περιοχής |
Μιλώντας σε μια περιοχή, η οποία αποτελεί μεγάλο φιλέτο της Αττικής για τους βιομήχανος, τους μεγαλοκατασκευαστές, τους επιχειρηματίες ο Θανάσης Παφίλης τόνισε: Τι θέση παίρνουν για όσα απασχολούν τις λαϊκές οικογένειες (ασφαλής και ποιοτική στέγη, προστασία από πλημμύρες, πυρκαγιές, σεισμούς, ασφαλής διαχείριση και επεξεργασία αποβλήτων κ.ά.) οι υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, του ΣΥΝ, οι λεγόμενοι «ανεξάρτητοι»; Οπως υπογράμμισε ο Θ. Παφίλης, χρειάζονται δήμαρχοι και Περιφερειάρχες αγωνιστές που μαζί με το εργατικό κίνημα δεν θα επιτρέψουν να «κατέβει» διακόπτης της ΔΕΗ σε κανένα, που θα φροντίσει να σφραγιστούν όλα τα βιβλιάρια υγείας των ανέργων, που θα κατευθύνει τα κονδύλια στις λαϊκές ανάγκες.
Από τη συζήτηση που έγινε στο πνευματικό κέντρο του δήμου Ωρωπού |
Αναφερόμενος στο διαρκές έγκλημα της μόλυνσης του υδροφόρου ορίζοντα, ο Θ. Παφίλης είπε: «Υπάρχουν αιτίες. Είναι κυρίως η ανεξέλεγκτη βιομηχανική, βιοτεχνική και εξορυκτική δραστηριότητα, τα βιομηχανικά απόβλητα. Είναι όμως και οι χωματερές που λειτουργούν χωρίς καμιά υποδομή και έλεγχο, η έλλειψη αποχετευτικών συστημάτων και βιολογικών καθαρισμών, τα απαρχαιωμένα δίκτυα ύδρευσης, ακόμη και η ασύνετη χρήση λιπασμάτων. Υπάρχουν σοβαρές πολιτικές ευθύνες και πρέπει να αποδοθούν.
Είναι οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ που υπηρετούν τα συμφέροντα του κεφαλαίου και ενώ γνώριζαν δεν έπαιρναν κανένα μέτρο για να μη θίξουν τα συμφέροντα των βιομηχάνων. Είναι η ΕΕ γιατί, ενώ χαρακτηρίζει το εξασθενές χρώμιο σαν ένα από τα πλέον καρκινογόνα βαρέα μέταλλα, θέτει επιτρεπτά όρια, όταν οι επιστήμονες επιμένουν, ότι δεν πρέπει καν να ανιχνεύεται».
Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν ο Μιχ. Χασιώτης και ο Ιππ. Κοκκινόπουλος.