Με δήλωσή της σχετικά με την ανάγκη αύξησης της κυκλοφορίας του «Ρ» η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλ. Παπαρήγα, θα πει:
«Εγώ θα ξεκινήσω, πριν απ' όλα, από τα μέλη του Κόμματος και τους οπαδούς. Πραγματικά είναι αδύνατο να τα βγάλεις πέρα, σήμερα, με τη συνθετότητα που έχει η κατάσταση, αν δεν αγοράζεις, δε μελετάς το "Ριζοσπάστη". Και βεβαίως χρειάζεται να παρακολουθεί κανείς και σημαντικές εκπομπές που έχει ο "902".
Δίχως, δηλαδή, γνώση, σήμερα, η δράση δε φέρνει αποτελέσματα. Επομένως, υπάρχει έδαφος για πολύ μεγάλη αύξηση της κυκλοφορίας του "Ριζοσπάστη" και, από κει και πέρα, να σκεφθεί κανείς και μια άλλη πλευρά: Οσο περισσότερους αναγνώστες έχει ο "Ρ", εργατοϋπάλληλους, απ' όλα τα κοινωνικά στρώματα, τότε και ο ίδιος θα μπορεί να γίνει καλύτερος, γιατί και οι αναγνώστες επιδρούν και στη βελτίωση του περιεχομένου της εφημερίδας».