Τα ελληνικά χωρικά ύδατα παραβίασαν εκ νέου το Σάββατο δύο τουρκικά πολεμικά πλοία, η πυραυλάκατος ZIPKIN και η φρεγάτα YILDIRIM. Σύμφωνα με το ΓΕΕΘΑ, τα δυο πλοία εισήλθαν στα εθνικά χωρικά ύδατα ανατολικά της Αμοργού και εξήλθαν μεταξύ Ν. Ευβοίας και Ν. Ανδρου (Στενό Καφηρέα). Στις 26 Μάη μια ακόμα τουρκική πυραυλάκατος είχε παραβιάσει τα εθνικά χωρικά ύδατα στις Κυκλάδες, δείχνοντας την πρόθεση της Τουρκίας να συντηρήσει την ένταση στο Αιγαίο, εν μέσω ανταγωνισμών για την Ενέργεια και αναθέρμανσης του Κυπριακού.