Τη συγκέντρωση θα πλαισιώσουν καλλιτέχνες, νέοι ερμηνευτές, που στο παρελθόν έχουν παρουσιάσει τη δουλιά τους και σε άλλες εκδηλώσεις του Κόμματος και της ΚΝΕ, όπως ο Γ. Λάρδης, η Αθηνά Δημητρακοπούλου και η Εύα Κυριαζοπούλου.
Απ' αυτή τη συγκέντρωση δεν πρέπει να λείπει κανείς. Να 'μαστε όλοι εκεί. Να στείλουμε ξανά, μαχητικά και δυναμικά, μήνυμα συσπείρωσης, αγωνιστικής ετοιμότητας για την αποτροπή των αντιλαϊκών κυβερνητικών σχεδιασμών. Μήνυμα πως συνεχίζουμε με κοινή δράση και κλιμάκωση της πάλης κατά των αντιασφαλιστικών μέτρων, του «τρομονόμου», της κυβερνητικής και εργοδοτικής τρομοκρατίας.
Οι κομμουνιστές καλούν στη συγκέντρωση όλους εκείνους με τους οποίους συναντήθηκαν στους δρόμους του αγώνα, καλούν σύσσωμο τον αθηναϊκό λαό. Απευθύνονται πλατιά σ' αυτόν και τονίζουν πως η δυσαρέσκεια δε φτάνει. Πως η οργή και η αγανάκτηση πρέπει να μεταφραστούν σε ουσιαστική διαφωνία με την πολιτική που συμφέρει την πλουτοκρατία, με τις επιλογές του ΝΑΤΟ και της ΕΕ. Σε καταδίκη και αποδυνάμωση των κομμάτων που την εκφράζουν. Τον καλούν να ισχυροποιήσει το ΚΚΕ και να συμβάλει στη συνδιαμόρφωση ενός μεγάλου λαϊκού μετώπου πάλης, κόντρα στα μονοπώλια και στον ιμπεριαλισμό.
Ολοι αύριο λοιπόν στο στάδιο της Καλλιθέας. Γιατί τίποτε δεν τελείωσε. Γιατί σήμερα περισσότερο από ποτέ επιβάλλεται η συνέχιση του αγώνα. Και σ' αυτόν το ΚΚΕ θα είναι, όπως πάντα, πάλι μπροστά, μαχόμενο για τα λαϊκά συμφέροντα και δικαιώματα.