Ταυτόχρονα, επειδή τα πεπραγμένα του ΣΥΡΙΖΑ είναι νωπά και τις επιπτώσεις τους τις βιώνουν οι εργαζόμενοι εδώ και χρόνια, ο πρόεδρός του επιχείρησε αφενός μεν να τα δικαιολογήσει ως αποτέλεσμα της δεδομένης συγκυρίας, αφετέρου πρόσθεσε πως παρ' όλα αυτά έγιναν αρκετά, όπως, «μείωση της ανεργίας, κατάργηση υποκατώτατου μισθού, αύξηση προστίμων σε επιχειρήσεις που παρανομούν» κ.λπ. Οπως και να 'χει, σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να κρύψει ότι βασική επιδίωξη του ΣΥΡΙΖΑ είναι να πατήσει στο κίνημα και στους αγώνες του για να αναρριχηθεί ξανά στον κυβερνητικό θώκο. Γι' αυτό άλλωστε κατέληξε λέγοντας πως οι εργαζόμενοι που «ένιωσαν στήριγμα με τον ΣΥΡΙΖΑ», θα δώσουν την απάντησή τους.
Πιο συγκεκριμένα, σε ένα πρωτοφανές ρεσιτάλ εμπαιγμού, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ αφού επιχείρησε να παρουσιάσει το αντεργατικό νομοσχέδιο ως ανορθογραφία στα καλώς κείμενα της Ευρωπαϊκής Ενωσης, κρύβοντας ότι είναι πιστή αντιγραφή απ' τα εγχειρίδιά της με μέτρα που εφαρμόζονται αυτήν τη στιγμή σε όλα τα κράτη - μέλη της που μοιράζονται τον κοινό στόχο της ανάκαμψης του κεφαλαίου μέσα απ' την ένταση της εκμετάλλευσης των εργαζομένων, αφού το χρέωσε αποκλειστικά στη ΝΔ και στην επιθυμία της να εξοφλήσει γραμμάτια στον ΣΕΒ, κατέληξε στη μόνιμη επωδό, την υπόσχεση ότι ο ΣΥΡΙΖΑ όταν κυβερνήσει ξανά θα το καταργήσει! Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι ο Αλ. Τσίπρας χλεύαζε τον ΣΕΒ με ατάκες όπως «σιγά μην πάθουν τίποτα οι βιομήχανοι», όταν ως πρωθυπουργός αντάλλασσε ραβασάκια με τη διοίκηση του ΣΕΒ για τον τρόπο που θα υλοποιηθεί η αντιλαϊκή πολιτική και ικανοποιούσε κάθε επιθυμία τους, βάζοντας κι αυτός το «αγκωνάρι» του στο αντεργατικό πλαίσιο πάνω στο οποίο πατάει σήμερα η κυβέρνηση της ΝΔ.
Προς ενίσχυση της πειστικότητας του αφηγήματός του ο Αλ. Τσίπρας εξωράισε τα κυβερνητικά έργα του ΣΥΡΙΖΑ πάνω στα οποία πατάει το σημερινό αντεργατικό έκτρωμα, με πιο εμβληματικό ίσως το χτύπημα στην απεργία. Ορισμένα τα υπερασπίστηκε σαν φιλεργατικά και άλλα τα απέδωσε στις συνθήκες που τάχα τους ανάγκασαν. Επιστράτευσε φυσικά τους υψηλούς τόνους χαρακτηρίζοντας τον Κυρ. Μητσοτάκη «αρχιερέα της αναξιοπιστίας, του λαϊκισμού, των ψεύτικων υποσχέσεων, του φαρισαϊσμού». Αλλά και τις αυταπάτες για τον κόσμο που «αναστοχάζεται» στο φόντο της πανδημίας με πρώτο και καλύτερο τον ...Μπάιντεν, που τάχα «εξαπέλυσε μια άνευ προηγουμένου ιδεολογική επίθεση, πυρηνικής κλίμακας, στην παράδοση του Ρίγκαν και της Θάτσερ»!