Σχόλιο του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ
Σε σχόλιό του για την εξαγγελία διεξαγωγής προ ημερήσιας διάταξης συζήτησης στη Βουλή για τις πυρκαγιές, το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ αναφέρει:
«Οπως και τον Αύγουστο του 2021, μετά τις μεγάλες πυρκαγιές σε Βόρεια Εύβοια και Πάρνηθα, έτσι και τώρα ο κ. Μητσοτάκης θα προσπαθήσει να κρύψει τις ευθύνες της κυβέρνησής του μέσα από φθηνές δικαιολογίες και χιλιοειπωμένες εξαγγελίες.
Δύο χρόνια μετά, με την κατάσταση να είναι ακόμη χειρότερη και τις καταστροφές ακόμα μεγαλύτερες, επιβεβαιώνεται ότι η απουσία ολοκληρωμένου αντιπυρικού σχεδιασμού με επίκεντρο την πρόληψη, συνιστά ένα συνειδητό και διαχρονικό πολιτικό έγκλημα».