Η ώρα έχει φθάσει 7 το απόγευμα και ακόμα συνεχίζουν να καταφθάνουν πούλμαν. Παρότι το πλήθος των διαδηλωτών έχει γεμίσει το λιμάνι, τα πούλμαν της Αθήνας που ξεπερνούν τα 150 δεν έχουν ακόμα φθάσει.
Παρά τη συνεχή καταρρακτώδη βροχή, που κάνει τους δρόμους της πόλης να μοιάζουν με λίμνες, το τεράστιο πλήθος των διαδηλωτών - που συνεχώς φθάνει στο λιμάνι - ξεκινά πορεία με προορισμό το σημείο συγκέντρωσης στην πλατεία Δημαρχείου