Σκοτώθηκαν πάνω από 1.000 άνθρωποι, καταστράφηκαν τόσες ανθρώπινες ζωές, αλλά ξέρετε τι ήταν αυτό που εντυπωσίασε τον διευθυντή των «Νέων», τον κ. Παντελή Καψή, από το σεισμό στην Αλγερία; Οτι λόγω του σεισμού έπαθε βλάβη το υποθαλάσσιο δίκτυο του ΟΤΕ και έμειναν χωρίς Ιντερνετ Ελληνες χρήστες του δικτύου...
«
Μπλακ άουτ σε 200.000 Ελληνες χρήστες - Ρήγμα στο Ιντερνετ απ' τα 6,7 R», ήταν ο χτεσινός τίτλος που επέλεξε για τα «Νέα» ο κ. Καψής, στο φόντο της τραγωδίας... Μια τραγωδία, ένας εφιάλτης, που αναδείχτηκε από τους συντάκτες της εφημερίδας, αλλά μόνο στις εσωτερικές σελίδες, αφού στο πρωτοσέλιδο βάρυνε η αγωνία του κ. Καψή για το Ιντερνετ...
Πάντως, αν το σκεφτεί κανείς διαχρονικά, η επιλογή του κ. Καψή δεν είναι δημοσιογραφικά πρωτοφανής. Ειδικά αν θυμηθεί το παρελθόν. Τότε που εκτός από το «Ρήγμα στο Ιντερνετ», είχαμε και το «θαυματουργό νερό του Καματερού»...