Το χειρότερο, όμως, είναι ότι η κυρίαρχη προπαγάνδα ξεφεύγει πλέον από τη μέχρι τώρα τακτική των «ίσων αποστάσεων» μεταξύ θύτη και θύματος και ξεδιάντροπα επιρρίπτει τις ευθύνες αποκλειστικά στο θύμα!
Το χειρότερο όμως είναι ότι η κυρίαρχη προπαγάνδα, ελεγχόμενη από τις ΗΠΑ, ξεφεύγει πλέον από τη μέχρι τώρα τακτική των ίσων αποστάσεων μεταξύ θύτη και θύματος και ξεδιάντροπα επιρρίπτει τις ευθύνες αποκλειστικά στο θύμα! Η κεντρική ιδέα που διαπερνά τα ρεπορτάζ και τις ανταποκρίσεις είναι ότι οι εξτρεμιστές και οι τρομοκράτες, εννοείται από την πλευρά των Παλαιστινίων, «υπονομεύουν» και «τινάζουν στον αέρα» μια ευγενική πρωτοβουλία του Προέδρου Μπους με στόχο την «ειρήνευση» στην περιοχή. Η δολοφονική δράση του ισραηλινού στρατού υποβαθμίζεται ή δικαιολογείται, ενώ οι απελπισμένες «επιθέσεις αυτοκτονίας» αποκηρύσσονται και στιγματίζονται, ακριβώς για να καθαγιαστεί η προσχεδιασμένη γενοκτονία του παλαιστινιακού λαού.
Η βάναυση αυτή ασέλγεια σε βάρος του αγώνα του παλαιστινιακού λαού για την πατρίδα του, δεν είναι άσχετη από την άθλια στάση της ΕΕ, που σύρεται πίσω από τις ΗΠΑ ιδιαίτερα μετά τη «νίκη στο Ιράκ». Οι ηγέτες της «ειρηνόφιλης Ευρώπης» από τη στιγμή που αναγνώρισαν το «δικαίωμα» στις ΗΠΑ για τη διεξαγωγή «προληπτικών πολέμων» δε θα μπορούσαν να αρνηθούν στο Ισραήλ το δικαίωμα στα «προληπτικά χτυπήματα»...