Η πλήρης διαστροφή των εννοιών και, κυρίως, της αλήθειας έχει πλέον πάρει διαστάσεις μιας πολύμορφης και συστηματικής χειραγώγησης και πλύσης εγκεφάλων. Χαρακτηριστικό και, ταυτόχρονα, αποκαλυπτικό είναι το παρακάτω απόσπασμα από την πρώτη σελίδα της χτεσινής «Καθημερινής»: «Επιφυλακτικά υποδέχτηκαν σε ΗΠΑ και Ευρώπη την παράδοση της ιρακινής εξουσίας στη μεταβατική κυβέρνηση του Ιγιάντ Αλάουι. Οι βασικές εφημερίδες και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού εκφράζουν τις ανησυχίες τους για την κατάσταση στο Ιράκ και αναρωτιούνται μήπως η Αμερική έφυγε νωρίς»!!!
Κάπως έτσι, θέλουν να μας κάνουν όλους. Οχι μόνο να πιστέψουμε ότι οι Αμερικανοί έφυγαν από το Ιράκ, αλλά και να αναρωτιόμαστε μήπως έφυγαν νωρίς...
Κι ενώ, τα ΝΑΤΟικά προτεκτοράτα πληθαίνουν...