Πριν μερικά χρόνια στελέχη του Συνασπισμού χειροκροτούσαν και χαιρέτιζαν σαν μεγάλη νίκη την ανάδειξη του Μπ. Κλίντον στην προεδρία των ΗΠΑ. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί τους ο κ. Κλίντον κι ό,τι αυτός εκπροσωπούσε κήρυτταν τον πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία, βομβαρδίζοντάς την ανηλεώς, σκορπώντας τρόμο και θάνατο. Χτες, η «Αυγή» διαλαλούσε από την πρώτη της σελίδα τις ώρες αγωνίας που ζει η ανθρωπότητα για το αν θα λέγεται Κέρι ή Μπους ο επόμενος «πλανητάρχης». Και λίγο αργότερα, χτες βράδυ, ο Π. Τριγάζης υπεύθυνος διεθνών σχέσεων του ΣΥΝ δήλωνε πως η επανεκλογή του Τζ. Μπους σκόρπισε ανησυχία σε όλο τον κόσμο. Τούτων δοθέντων, μπορούμε να υποθέσουμε πως αν τα πράγματα είχαν έρθει αλλιώς και είχε εκλεγεί ο Τζ. Κέρι αντί του Μπους, θα αγαλλίαζε η καρδιά της ηγεσίας του ΣΥΝ, για την οποία, όπως φαίνεται, δεν ισχύει το «πάθημα μάθημα».