«Η όλη λογική της κυβέρνησης στα φορολογικά είναι η επιβάρυνση των χαμηλών και μεσαίων εισοδημάτων με τους έμμεσους φόρους (και) η ελάφρυνση των μεγάλων εισοδημάτων».
*
Σωστά. Προσέξτε τώρα:
Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών («Ρ», 10/10/2004):
*
α) οι ανώνυμες εταιρίες (ΑΕ) πλήρωσαν το 2003 φόρους ύψους 3,25 δισ. ευρώ, από 3,21 δισ. το 2002. Η ...αύξηση είναι μόλις 1,2%.
*
β) Οι «λοιποί φορολογούμενοι» (ΕΒΕ, μικροεπαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενοι, κλπ.) πλήρωσαν 1,486 δισ. ευρώ, από 1,378 δισ., σημειώνοντας αύξηση 7,8%. Δηλαδή, η αύξηση της φορολόγησής τους ήταν επταπλάσια έναντι εκείνης των ΑΕ...
*
γ) Οι μισθωτοί και συνταξιούχοι, το 2003, πλήρωσαν φόρους ύψους 4,028 δισ. ευρώ, από 3,5 δισ. την αμέσως προηγούμενη χρονιά. Αύξηση 14,4%! Δηλαδή, υπερτριπλάσια της αύξησης των μισθών και 12πλάσια απ' αυτήν των ΑΕ.
***
Αυτή την πραγματικότητα συνεχίζει η ΝΔ (αλλά τώρα την καταγγέλλει το ΠΑΣΟΚ)...