Οι ταξικές δυνάμεις ξετρύπωσαν τους «κοινωνικούς (συν)εταίρους» παρά την προσπάθειά τους να συνεδριάσουν «εν κρυπτώ»
Φοβήθηκαν τους εργάτες και κρύφτηκαν... |
Χτες την ώρα που οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ συγκεντρώνονταν έξω από το υπουργείο Απασχόλησης στην Πειραιώς, για την προγραμματισμένη μαζική παράσταση διαμαρτυρίας, έγινε γνωστό ότι οι κοινωνικοί εταίροι είχαν πάει στο άλλο κτίριο του υπουργείου, στη Σταδίου. Η αλλαγή κρατήθηκε απόλυτα μυστική, αφού δεν είχαν ενημερώσει ούτε τους δημοσιογράφους. Ομως απέτυχαν. Οι ταξικές δυνάμεις τους ξετρύπωσαν και τους έδωσαν την απάντηση που τους αρμόζει. Με συνθήματα όπως «Ο διάλογός σας είναι μια απάτη - νόμος είναι το δίκιο του εργάτη», «Κάτω τα χέρια από τις Συμβάσεις», πορεύτηκαν από την Πειραιώς μέχρι τη Σταδίου, στο άλλο κτίριο του υπουργείου, το οποίο είχαν περιζώσει ισχυρές δυνάμεις καταστολής.
Οι ταξικές δυνάμεις επιχειρώντας να μπουν στο υπουργείο σπρώχτηκαν βίαια από τις δυνάμεις καταστολής. Για να ακουστεί το σύνθημα «Με ρόπαλα και ΜΑΤ χτυπάτε τους εργάτες και στα αφεντικά κάνετε τις πλάτες», ενώ στη συνέχεια ακολούθησε μια ομοβροντία από γιαούρτια. Η παράσταση διαμαρτυρίας έληξε με τη διαβεβαίωση από τους συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ ότι τα ταξικά συνδικάτα να εντείνουν το επόμενο διάστημα τη δράση τους για την οργάνωση του αγώνα των εργαζομένων, ενάντια στην κατάργηση των Συμβάσεων και στη συνολικότερη ολομέτωπη αντεργατική επίθεση.
ICON |
Αλλά εκείνοι δεν άργησαν να τους ξετρυπώσουν |