Το Γενάρη αντί του Δεκέμβρη, θα γίνουν οι παρακρατήσεις, λόγω χρεών των δήμων σε διάφορες πηγές, από το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων (ΤΠκΔ). Αυτό συμφωνήθηκε κατά τη διάρκεια της χτεσινής συνάντησης της Διοικούσας Επιτροπής της Τοπικής Ενωσης Δήμων και Κοινοτήτων Νομού Αττικής με τον υφυπουργό Εσωτερικών, Λ. Παπαδήμα.Η ρύθμιση αυτή έγινε ώστε να μπορέσουν οι δήμοι να πληρώσουν στους εργαζόμενους τους μισθούς και τα Δώρο των Χριστουγέννων.
Επίσης, στη χτεσινή συνάντηση ο υφυπουργός συμφώνησε να μειωθούν στο 15% και τα επιτόκια δανεισμού των δήμων από το ΤΠκΔ και για παλιότερα δάνεια που είχαν πάρει δήμοι από 1/1/1991 και μετά. Να σημειώσουμε ότι ο υπουργός Εσωτερικών, Α. Παπαδόπουλος, είχε δηλώσει στο τελευταίο συνέδριο της Κεντρικής Ενωσης Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδας (ΚΕΔΚΕ) ότι θα μειωθούν τα επιτόκια των δανείων από το ΤΠκΔ στο 15%, αλλά μόνο για τα καινούργια δάνεια που θα δοθούν από 1/1997.