ΤΙ ΠΑΙΔΙΑ - ΘΑΥΜΑΤΑ στη Ρωσία, μας λέει το "Μέγκα" και αφιερώνει τόση ώρα, για να μας δείξει το φαινόμενο; Παίζουν, λέει, σκάκι και βγάζουν ιατρικές διαγνώσεις με κλειστά μάτια...
***
Τα δικά μας, εγχώρια, παιδιά - θαύματα δεν τα βλέπουν; Πρώτο και καλύτερο, ο Σπράος! Μέσα σε ένα κείμενο 150 σελίδων, κατάφερε να διαλύσει την κοινωνική ασφάλιση, που έχει ιστορία 150 χρόνων!
***
Η μόνη διαφορά είναι ότι προσπαθεί να κλείσει σε μας τα μάτια, δεν κλείνει τα δικά του!
***
ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ σεισμολόγοι διαψεύδουν τις εκτιμήσεις των Ελλήνων συναδέλφων τους, σχετικά με το μέγεθος του σεισμού, ανοιχτά στη θάλασσα έξω από τη Μεσσηνία. Ακούτε...
***
Μας έχουν κυκλωμένους από δεξιά κι αριστερά. Από το Ιόνιο, οι Αμερικάνοι σεισμολόγοι κι από το ...Αιγαίο οι Αμερικάνοι ελληνο-τουρκολόγοι. Το μόνο που δεν ξέρουμε ακόμα είναι από ποια πλευρά να περιμένουμε το μεγάλο ...μπουμ.
***
Ισως και από τις δύο. Ρίχτερ από τη μια, Χόλμπρουκ από την άλλη. Από τον αέρα, σου 'ρχεται ανατολικά (παραβιάσεις του FIR) από το έδαφος, στα δυτικά...
***
ΘΑ ΠΕΙΤΕ βέβαια πως ο Σημίτης ήταν κατηγορηματικός χτες: "Δε θα πέσουμε στην παγίδα των Τούρκων". Αμα είναι έτσι, καλά. Σε ποια παγίδα θα πέσουμε, όμως;
***
Διότι, εκτός παγίδας δε γίνεται. Εκσυγχρονιστές κυβερνάνε, μην ξεχνιόμαστε...
***
ΔΕΝ ήθελε να είναι ξανά υποψήφιος ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γ. Διαμαντίδης, στην Επιτροπή Οικονομικών της Βουλής, γιατί τις προάλλες διαπίστωσε, λέει, "πράγματα τα οποία δεν τιμούν τη δημοκρατική λειτουργία"!
***
Αντί να μας πει ότι φοβάται να τα βάλει με το ..."θηρίο", μας λέει περί "δημοκρατίας"! Μα, καλά, βουλευτής του ΠΑΣΟΚ είναι. Πού νομίζει ότι βρίσκεται τόσον καιρό; Στην ...Ντίσνεϊλαντ ή στους Καλούς Σαμαρείτες;