Πολύ καλή συνεργασία με όλες τις παρατάξεις του δημοτικού συμβουλίου, συμπεριλαμβανόμενης και της παράταξης "Αγωνιστική Συνεργασία για την Αθήνα", που ηγείται ο Λεων. Αυδής, ισχυρίστηκε ότι έχει η Μαρία Δαμανάκη, στη διάρκεια συνέντευξής της στη ΝΕΤ.
Απαντώντας σε σχετικό ερώτημα του "Ρ", ο Λεων. Αυδής δήλωσε: "Βέβαια, όλες οι παρατάξεις συνεργάζονται στο δημοτικό συμβούλιο στα θέματα που συμφωνούν. Ετσι, έχουμε συνεργαστεί και με την παράταξη του κ. Αγγελάκη σε διάφορα ζητήματα και της κ. Δαμανάκη και του κ. δημάρχου. Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι σε άλλα ζητήματα δεν υπάρχουν διαφωνίες και, μάλιστα, κεφαλαιώδεις. Ετσι, π.χ., με την κ. Δαμανάκη επανειλημμένα έχουμε υποστηρίξει κοινές θέσεις για ζητήματα ελεύθερων χώρων, αλλά διαφωνήσαμε όταν η κ. Δαμανάκη στην προηγούμενη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου αρνήθηκε να υποστηρίξει την πρότασή μου να μη θιγεί το ρυθμιστικό σχέδιο της Αθήνας από τα έργα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Επίσης με τον κ. δήμαρχο και την παράταξή του έχουμε συμφωνήσει πολλές φορές ιδίως για θέματα βοήθειας σε ξένους εργαζόμενους και Ελληνες μουσουλμάνους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουμε έντονες διαφορές στα υπόλοιπα θέματα".