Μ' αυτήν την έννοια το περιεχόμενό τους θα έπρεπε να είναι φιλολαϊκό και όχι σε όφελος των κερδοσκόπων της ολιγαρχίας.
Ομως, οι ΔΕΚΟ έχουν μπει στο στόχαστρο των κυβερνώντων, που με πείσμα και επιμονή προσπαθούν με διάφορους τρόπους και μέσα να τις παραδώσουν στο ιδιωτικό κεφάλαιο.
Στις μέρες μας ύστερα από μια ασταμάτητη κατασυκοφάντηση, διασυρμό και παραπληροφόρηση παρουσιάζουν τις ΔΕΚΟ σαν προβληματικές και ασύμφορες και κατηγορούν τους εργαζόμενους σε αυτές σαν προνομιούχους και - ούτε λίγο, ούτε πολύ - τους θεωρούν και υπεύθυνους για το "βούλιαγμά τους". Ενώ έχει αποδειχτεί πως υπεύθυνες είναι οι ίδιες οι μεταχουντικές κυβερνήσεις. Και φέρουν αυτή ακέραια την ευθύνη, γιατί οι ΔΕΚΟ - χρόνια τώρα - χρησιμοποιούνται σε όφελος του μεγάλου κεφαλαίου και των πολυεθνικών και γιατί τις έχουν μετατρέψει σε "δεξαμενές" ρουσφετιών για ψηφοθηρία, τις απομυζούν και τις φορτώνουνε χρέη.
Μα αυτή η διαφήμιση της "εξυγίανσης", είναι φανερό πως είναι μια σκόπιμη διαστρέβλωση της πραγματικότητας.
Εξυγίανση, όπως ξέρουμε, σημαίνει θεραπεία των ΔΕΚΟ από τις όποιες "αρρώστιες" που τις φθείρουν. Και τέτοιες "αρρώστιες" είναι π.χ. οι μεγάλες οφειλέςτου δημοσίου και των διαφόρων ιδιωτικών επιχειρήσεων καθώς και οι χαριστικές συμβάσεις υπέρ των μονοπωλίων και των πολυεθνικών (ΠΕΣΙΝΕ κ.ά.). Δυστυχώς, όμως απ' ό,τι φαίνεται, οι κάθε φορά κυβερνώντες δεν επιθυμούν την πραγματική εξυγίανση των ΔΕΚΟ, αλλά, αντίθετα, την άλωσή τους από την οικονομική ολιγαρχία, ντόπια και ξένη. Και το μόνο που έχουν στο νου τους είναι να τις ιδιωτικοποιήσουν και να πετύχουν την ολοκληρωτική αποκρατικοποίησή τους. Μάλιστα γι' αυτή τους την επιδίωξη, να τις παραδώσουν στο μεγάλο κεφάλαιο, προβάλλουν το σαθρό επιχείρημα πως είναι ζημιογόνες και είναι μεγάλη τύχη που τις θέλουν οι επιχειρηματίες. Αλλά αφού είναι ζημιογόνες γιατί τότε οι μεγαλοεπιχειρηματίες πασχίζουν να τις βάλουν στο χέρι; Αραγε, τόσο μεγάλοι πατριώτες και καλοί φιλάνθρωποι είναι που θυσιάζουν τα δικά τους "συμφέροντα" με μια "αγορά" ζημιογόνων επιχειρήσεων, φορτωμένων με χρέη, ελλείμματα και "προνομιούχους" εργαζόμενους σε αυτές! Ομως γιατί δε λένε τόσο αυτοί όσο και οι κυβερνώντες που τους εκφράζουν και τους υπηρετούν, την αλήθεια ότι τις θέλουν γιατί και κερδοφόρες είναι και πλατφόρμες για επιβολή της οικονομικής και πολιτικής κυριαρχίας τους;
Σταύρος ΚΑΛΦΙΩΤΗΣ
Επίτιμος γεν. διευθυντής Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου