Το κάλεσμα της ΚΕ βρήκε ανταπόκριση. Μεγάλη η συμμετοχή σ' αυτή την ανοιχτή συνάντηση. Πολιτικοί παράγοντες, πανεπιστημιακοί, δάσκαλοι, εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης, εκπαιδευτικοί, άνθρωποι των γραμμάτων και των τεχνών, εργαζόμενοι, αγρότες, μικρομεσαίοι, γυναίκες, αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης και του λαϊκού κινήματος. Ολοι παρόντες σ' αυτό το προσκλητήριο, καταθέτοντας τους δικούς τους προβληματισμούς, τις δικές τους απόψεις, εμπειρίες, αλλά και εφικτές προτάσεις.
Μια πολύχρονη πολύπλευρη εθνική πολιτική, οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική κρίση, έφερε το έθνος και το λαό στο χείλος του γκρεμού. Τα εθνικά θέματα στη σκακιέρα του ξένου παράγοντα μειώνοντας την εθνική μας αξιοπρέπεια. Μονόπλευρη βασανιστική λιτότητα, χωρίς ημερομηνία λήξης. Ανεργία και υποαπασχόληση σε υψηλό ποσοστό. Οικονομική εξαθλίωση. Κοινωνικές κατακτήσεις καταργούνται. Μικρομεσαίοι και αγρότες σε οικονομική χρεοκοπία. Η παιδεία υποβαθμίζεται. Τα ναρκωτικά θερίζουν τη νεολαία. Πρωτόγνωρη η καθημερινή εγκληματικότητα. Τίποτα δεν έμεινε όρθιο σ' αυτό τον τόπο. Καταντήσαμε τριτοκοσμική χώρα, καλυπτόμενοι πίσω από την πολιτιστική μας κληρονομιά.
Τα 3/4 του πληθυσμού ανησυχούν αγωνιούν, αγανακτούν, φωνάζουν καθημερινά στο πεζοδρόμιο ότι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. Με μαζικές κινητοποιήσεις αγρότες, εργαζόμενοι, συνταξιούχοι, φοιτητές, ζητούν άλλο δρόμο πλεύσης. Μια άλλη πολιτική ικανή να δώσει λύσεις.
Σ' αυτό το κρίσιμο σταυροδρόμι, έρχεται η πολιτική πρόταση του ΚΚΕ για ένα δημοκρατικό μέτωπο σωτηρίας.
Το μήνυμα απ' τη συνάντηση - συζήτηση, είναι καθοριστικό: συσπείρωση στη βάση και αδιαπραγμάτευτος συνεχής αγώνας. Το μήνυμα πέρασε και στο χώρο της Αριστεράς. Κόμματα και κινήσεις που σήμερα βρίσκονται διάσπαρτες, καλούνται να πάρουν θέση και να απαντήσουν με υπευθυνότητα. Ας κάνουν το δεύτερο βήμα παραμερίζοντας ιδεολογήματα και μικροκομματικές διαφορές. Ας μπουν στη μάχη πάνω σ' αυτά που μας ενώνουν. Και μας ενώνουν πολλά.
Οσοι πιστεύουν ότι εδώ και τώρα πρέπει ν' αλλάξουμε πορεία, ας δηλώσουν παρόν.
Μπάμπης ΠΑΠΑΓΙΑΛΙΑΣ