Με εξορμήσεις των μελών και στελεχών της Κομματικής Οργάνωσης Θεσσαλίας του ΚΚΕ σε τόπους δουλιάς, πλατείες και γειτονιές των πόλεων και στα χωριά της περιοχής, αρχίζει σήμερα η δεκαήμερη καμπάνια ενημέρωσης για τη Συνθήκη του Μάαστριχτ και την επερχόμενη αναθεώρησή της.
Η εξόρμηση θα συνεχιστεί αύριο με συσκέψεις στον ΟΤΕ,τη ΔΕΗ,τον ΟΣΕ,το Δήμο και τις τράπεζες.Το Σαββατοκύριακο θα πραγματοποιηθούν ομιλίες στελεχών της Οργάνωσης σε πολλά χωριά. Για την προπαγάνδιση των θέσεων του ΚΚΕ για το Μάαστριχτ έχει εκδοθεί ειδική αφίσα που θα "φτάσει" σε όλο το νομό, ενώ θα στηθούν δεκάδες "αεροπανό" με συνθήματα στην πόλη. Η ΝΕ Λάρισας θα συμβάλει στην καμπάνια της επιτροπής Πρωτοβουλίας για το Δημοψήφισμα με στόχο να συγκεντρωθούν, μέχρι τέλος Ιούνη, 10.000 υπογραφές.Ακόμη υπάρχει η σκέψη για διοργάνωση - μετά το Πάσχα - και τοπικών δημοψηφισμάτων,ως μέσο πίεσης για την ανάγκη διενέργειας Πανελλαδικού Δημοψηφίσματος. Στα πλαίσια αυτής της πολιτικής καμπάνιας θα περιοδεύσει στο Νομό Λάρισας, επικεφαλής κλιμακίου στελεχών του Κόμματος, η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα την Παρασκευή 28/2, το Σάββατο 1/3 και την Κυριακή 2/3.
Παράλληλα θα γίνουν εξορμήσεις στο Εμπορικό Κέντρο Βόλου με φυλλάδια και άλλο ενημερωτικό υλικό. Φυλλάδια θα μοιραστούν, επίσης, στον ΟΣΕ,τη ΔΕΗ και τα Δικαστήρια,από τις αντίστοιχες ΚΟΒ. Η εξόρμηση θα συνεχιστεί και τις επόμενες μέρες, ώστε να μη μείνει ούτε ένας εργαζόμενος που να μη γνωρίσει τις θέσεις του Κόμματος και στα πλαίσιά της εντάσσονται και οι περιοδείες του βουλευτή Μαγνησίας, Ν. Γκατζή,το Σάββατο στο Στεφανοβίκειο και το Ριζόμυλο και την Κυριακή στα χωριά του Νοτίου Πηλίου, Ξουρίχτι, Προμύρι, Μηλίνα