Η καταστροφή είναι ολοκληρωτική |
Οι αγρότες, γενικότερα ο λαός της περιοχής πρέπει να βγάλουν τα συμπεράσματά τους και να τιμωρήσουν τους υπεύθυνους στην κάλπη.
Ζητάμε:
Με δήλωσή του ο Απ. Νάνος, επικεφαλής της «Νομαρχιακής Αγωνιστικής Συνεργασίας» Μαγνησίας τονίζει: «Υπήρξε μεγάλη καθυστέρηση στην επιχείρηση κατάσβεσης της φωτιάς, η οποία οφείλεται στην έλλειψη τεχνικών μέσων - εναέριων και επίγειων - στην ανυπαρξία υποδομών αντιπυρικής προστασίας και ευθύνονται οι πολιτικές των κυβερνήσεων της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, που δε δίνουν καθόλου χρήματα για τη δασοπροστασία. Κι ενώ φέρουν και τα δύο κόμματα ευθύνες, στη Bουλή "κοκορομαχούν" για να τις αποποιηθούν και να δημιουργήσουν εντυπώσεις. Στα πρότυπα, δε, των αρχηγών των κομμάτων τους, βλέπουμε στη Θεσσαλία, να "κοκορομαχούν" ο περιφερειάρχης, με τον Νομάρχη Μαγνησίας, οι οποίοι και διοργανώνουν ξεχωριστές συσκέψεις για τις πυρκαγιές. Ο μεν εκπρόσωπος της κυβέρνησης διοργανώνει σύσκεψη με τον υφυπουργό Εσωτερικών, ο δε νομάρχης που στηρίχτηκε από το ΠΑΣΟΚ συγκαλεί σύσκεψη δημάρχων. Κανείς τους, όμως, δεν αναφέρεται στην ουσία του προβλήματος. Κανείς τους δε λέει για την έλλειψη χρηματοδότησης στον τομέα της δασοπροστασίας, για τους δασοκτόνους νόμους, για την έλλειψη υποδομών αντιπλημμυρικής προστασίας κ.ά. Πρέπει όχι μόνο οι πυρόπληκτοι, αλλά γενικότερα ο λαός όταν έρθει η ώρα των εκλογών, να "κάψει τη γούνα" του δικομματισμού, να ενισχύσει αποφασιστικά το ΚΚΕ και να παλέψει μαζί του για τον Ενιαίο Φορέα Δασοπροστασίας».