Σήμερα η σύσκεψη της Ναυτεργατικής Συνδικαλιστικής Κίνησης
Προβάλλοντας ως φιλεργατική παραχώρηση την αλλαγή της θέσης τους για ετήσια ΣΣΕ με αυξήσεις 1% (από την αρχική που ήταν ευθυγραμμισμένη με την ΕΓΣΣΕ που υπέγραψαν ΣΕΒ - ΓΣΕΕ αλυσοδένοντας μεροκάματα και μισθούς για τρία χρόνια σε άθλια επίπεδα) εμφανίστηκαν οι ακτοπλόοι εφοπλιστές στη χτεσινή, πολλοστή, συνάντηση για τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Ακτοπλοΐας του 2010! Τροφή, βέβαια, στις προκλήσεις τους δίνει και η πλειοψηφία της ΠΝΟ που χτες υποχώρησε ακόμα και από το αίτημά της για αυξήσεις 4%, ζητώντας πλέον ποσοστό αύξησης 2%.
Την ίδια στιγμή, η ακτοπλοΐα και συνολικά οι θαλάσσιες μεταφορές συγκεντρώνονται στον έλεγχο όλο και λιγότερων εφοπλιστών, εξασφαλίζοντας γι' αυτούς τεράστια κέρδη και πολλαπλά αδιέξοδα για ναυτεργάτες και επιβάτες. Με τη στάση τους για την υπογραφή της Σύμβασης, οι ακτοπλόοι εφοπλιστές συνεχίζουν επιτακτικά να αξιώνουν την επέκταση της πλήρους απελευθέρωσης (άρση του καμποτάζ) - που προώθησε με πρόσφατο νόμο η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για την κρουαζιέρα - και στην ακτοπλοΐα, που σημαίνει ότι τα όσα οδυνηρά βιώνουν σήμερα νησιώτες, ναυτεργάτες συνολικά οι εργαζόμενοι με τις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες δε θα είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα έρθουν.
Η Ναυτεργατική Συνδικαλιστική Κίνηση, αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες για την οργάνωση της δράσης των ναυτεργατών απέναντι στην επίθεση των εφοπλιστών και την πολιτική που την τροφοδοτεί, διοργανώνει σήμερα στις 10.30 το πρωί σύσκεψη στα γραφεία της ΠΕΜΕΝ.