Λάρισα |
Στη Λάρισα, τα γραφεία της ΚΟ γέμισαν από τα μέλη και τους φίλους του Κόμματος και της ΚΝΕ, που στη συνέχεια «ξεχύθηκαν» στις γειτονιές της πόλης, στην κεντρική πλατεία, στα μαγαζιά, για να διακινήσουν τον «Ριζοσπάστη», μαζί με την ανακοίνωση του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Το κλίμα στην εξόρμηση ήταν πολύ θετικό, ειδικά για το DVD του ντοκιμαντέρ της ΚΕ για τα 100 χρόνια του Κόμματος, ενώ εκφράστηκε μεγάλο ενδιαφέρον για τις εξελίξεις και τις θέσεις του ΚΚΕ. Από το απόγευμα του Σαββάτου κάποιες ΚΟΒ είχαν πιάσει τα πλάνα τους, ενώ η πανεξόρμηση συνεχίστηκε τη Δευτέρα με εξορμήσεις σε χώρους δουλειάς, όπως το δημαρχείο, το αμαξοστάσιο, σούπερ μάρκετ, εργοστάσια. Σημαντική ήταν η διακίνηση του «Ριζοσπάστη» και από τις Οργανώσεις της ΚΝΕ σε νέους εργαζόμενους και φοιτητές, κάνοντας ένα δυναμικό ξεκίνημα που αφήνει παρακαταθήκη για την κλιμάκωση της προσπάθειας.
Με το σύνολο σχεδόν των Οργανώσεων του ΚΚΕ και της ΚΝΕ να καλύπτουν το πλάνο τους, ολοκληρώθηκε στη Στερεά Ελλάδα η πανεξόρμηση με τον «Ριζοσπάστη του Σαββατοκύριακου», καλύπτοντας κάθε γωνιά της περιφέρειας.
Μυτιλήνη |
Με πείσμα και ενθουσιασμό, «ξεχύθηκαν» από το πρωί του Σαββάτου οι Οργανώσεις του Κόμματος και της ΚΝΕ στους δρόμους της Μυτιλήνης. Διακινώντας την εφημερίδα και την ανακοίνωση του ΠΓ, κάλεσαν το λαό του νησιού, κόντρα σε εκβιασμούς, να δώσει απάντηση στην κυβέρνηση και την ΕΕ, που σχεδιάζουν τη μετατροπή του τόπου τους σε φυλακή για πρόσφυγες και μετανάστες. Η μεγάλη εξόρμηση συνδυάστηκε με την περιοδεία που πραγματοποιούσε στο νησί η Μαρία Κομνηνάκα, βουλευτής του ΚΚΕ, που βρέθηκε σε χωριά του νομού, συζητώντας με τους κατοίκους για τις ανησυχίες τους και διαδίδοντας τις θέσεις του Κόμματος ενάντια στον εγκλωβισμό και τις Συμφωνίες Δουβλίνου και ΕΕ - Τουρκίας.
Λαμία |