Παραστάσεις διαμαρτυρίας έξω από τα Νοσοκομεία της Βέροιας και της Νάουσας πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη και την Πέμπτη, ύστερα από κάλεσμα της Ενωσης Ιατρών Νοσοκομείων και ΚΥ Ημαθίας. Εκεί εκφράστηκε η καταδίκη του αποτρόπαιου εγκλήματος σε βάρος του παλαιστινιακού λαού από το δολοφονικό κράτος του Ισραήλ, με αφορμή και τον βομβαρδισμό νοσοκομείου στη Λωρίδα της Γάζας, που είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο εκατοντάδων αμάχων, ασθενών και παιδιών.
Οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία του νομού εξέφρασαν την αλληλεγγύη τους στον παλαιστινιακό λαό, ενώ πολλοί από αυτούς διέκοψαν την εργασία τους για να εκφράσουν τη συμπαράστασή τους.