Επικεφαλής και υποψήφια δήμαρχος η Γ. Κανάκη - Νικολοπούλου
Πρωτοβουλία για τη συγκρότηση αγωνιστικού συνδυασμού, με ταυτόχρονη δήλωση υποβολής υποψηφιότητας για το Δήμο Πύλου Μεσσηνίας, ανέλαβε η Γεωργία Κανάκη - Νικολοπούλου, ενόψει των δημοτικών εκλογών του Οκτώβρη.
Σε δελτίου Τύπου που εξέδωσε η υποψήφια δήμαρχος δίνοντας το στίγμα του εκκολαπτόμενου συνδυασμού, σημειώνει μεταξύ άλλων πως το πολιτικό μήνυμα που πρέπει να δοθεί είναι:
Τέλος, καλεί να συμπαραταχτούν μαζί της στη συγκρότηση ενός πλατιού και αγωνιστικού συνδυασμού «όσες και όσους θέλουν να υπάρξει στο δήμο μας πιο ισχυρή η φωνή της αντίστασης και της διεκδίκησης, η φωνή των χωριών, των γυναικών, των νέων, των απλών ανθρώπων της Πύλου, ανεξάρτητα από διαφορετικές κομματικές επιλογές».