Τσάμπα το «γλείψιμο». Τσάμπα τα παρακάλια. Τσάμπα τόσο και τέτοιο ξε...ντύσιμο. Μέχρι «non paper» τους στείλανε στο ΝΑΤΟ για να τους πούνε «και μεις που σας τα έχουμε δώσει όλα», «και μεις που ό,τι μας είπατε μετά τις 11 Σεπτέμβρη το κάναμε», «και μεις που σας έχουμε δώσει από Σούδα μέχρι εθνικό εναέριο χώρο για να σκοτώνετε όπου θέλετε όποιον θέλετε»!
Και τι ζητούσαν οι κυβερνώντες «μας»; Γιατί τόσο παρακάλι; Μα για να διατηρηθεί το στρατηγείο της Λάρισας. Αυτό ζητούσαν... Τόσο «πατριώτες», τέτοια «εθνική ανεξαρτησία» κυλάει στο αίμα τους!
Και τελικά, μετά από τόσο ξε...ντύσιμο, τι έγινε; Τελικά το στρατηγείο θα είναι στην Τουρκία. Και θα ελέγχει το σύνολο του νοτιοδυτικού χώρου της Μεσογείου. Μαζί και το Αιγαίο...
Οπως βλέπετε, η εθελοδουλία, εκτός από επικίνδυνη, είναι και ανώφελη...