Η μπόχα από τα δακρυγόνα των ΜΑΤ σε βάρος αστυνομικών, πυροσβεστών και λιμενικών ήταν παντού ακόμη και το πρωί χτες στους χώρους γύρω και μέσα στο υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών. Διάχυτο και το κλίμα αποδοκιμασίας και καταδίκης του αυταρχικού κατήφορου, ανάμεσα στους εργαζόμενους του υπουργείου. Γίναμε μάρτυρες μια τέτοιας συζήτησης, μέσα στο ασανσέρ, την ώρα που έξω διαδήλωναν αστυνομικοί και οι εργαζόμενοι στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία (ΕΣΥΕ). Παρούσα και κάποια νεαρή αστυνομικός, η οποία εκτελούσε χρέη φύλαξης. Φανερό ότι συμφωνούσε με την ομήγυρη. «Απλά», απέστρεψε το βλέμμα και δικαιολογήθηκε με τα γνωστά, περί «διαταγών» κλπ...