Ο Νίκος Καραγιώργης, ένας από τους τέσσερις ηθοποιούς της παράστασης, μιλώντας για τη δική του συμμετοχή σ' αυτό το εγχείρημα δήλωσε: «Είναι τιμή για κάθε καλλιτέχνη να συμμετέχει σε μια παράσταση με έργο του Βάρναλη κι ακόμα μεγαλύτερη τιμή, για έναν άνθρωπο που στο χώρο αυτό θέλει κι επιμένει να ποιεί ήθος, να συμμετέχει σε μια τέτοια παράσταση, πόσο μάλλον όταν αυτή γίνεται προς τιμήν του 17ου Συνεδρίου του ΚΚΕ.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την τιμή που μου έγινε να παίξω μπροστά στο κοινό της ΚΝΕ, της οργάνωσης που όλη μου τη ζωή αγαπώ».