Μικροκομματικές σκοπιμότητες, καταγγέλλουν οι κάτοικοι και το Κοινοτικό Συμβούλιο της Νέας Σάντας Κιλκίς ότι εξυπηρετεί η επιλογή της Κοινότητας Καμπάνης ως έδρας του νέου Δήμου, που θα προκύψει με την υλοποίηση του κυβερνητικού προγράμματος για τις αναγκαστικές συνενώσεις. Σύμφωνα με τη σχετική καταγγελία, η επιλογή αυτή έγινε μεροληπτικά. Ως υπαίτιους για την επιλογή αυτή, οι καταγγέλλοντες υποδεικνύουν, τόσο τον βουλευτή του ΠΑΣΟΚ του νομού Κιλκίς, κ. Φλωρίδη, όσο και τα μέλη της Τοπικής Ενωσης Δήμων και Κοινοτήτων (ΤΕΔΚ) του νομού.