Θα περίμενε κανείς μετά τη διαπίστωση, που έκανε τις προάλλες ο Γ. Ράλλης, ότι τα εκλογικά συστήματα που εφαρμόστηκαν την τελευταία πεντηκονταετία ήταν μεροληπτικά και άδικα και ζημίωσαν τα κόμματα, την πολιτική ζωή και τον τόπο, να "προσχωρήσει" στην απλή και ανόθευτη αναλογική. Αντί όμως της απλής αναλογικής προτίμησε να προτείνει ένα εκλογικό σύστημα, το οποίο μόνο τη γνήσια έκφραση του εκλογικού σώματος δεν εξασφαλίζει. Αντίθετα συνεχίζει να στηρίζει το δικομματισμό και βάζει σε "δεύτερη μοίρα" τα μικρότερα κόμματα.
Οσο για τον καινούριο τρόπο ψηφοφορίας - ηλεκτρονική ψήφος - η σχετική πρόβα που έγινε, μας δημιούργησε την εντύπωση ότι μάλλον για τις εταιρίες πληροφορικής γίνεται η "φασαρία", αφού με την εγκατάσταση κομπιούτερ σε όλα τα εκλογικά τμήματα, αυτές θα είναι στην κυριολεξία ο "μεγάλος νικητής" των εκλογών.