Η Ομοσπονδία Γονέων Αθήνας δηλώνει τη συμπαράστασή της στις μαθητικές κινητοποιήσεις "που ξετυλίγονται σε όλη τη χώρα, ενάντια στις κυβερνητικές επιλογές, για διάλυση του δημόσιου και δωρεάν χαρακτήρα της εκπαίδευσης, που επιχειρείται με τον αντιεκπαιδευτικό νόμο 2525/97".
Η Ομοσπονδία Γονέων Αθήνας τονίζει ότι "συμβάλλοντας στους αγώνες που αναπτύσσονται για την υπεράσπιση των μορφωτικών δικαιωμάτων των παιδιών μας, συμμετέχουμε και εμείς σ' αυτό το μέτωπο για να επιβάλουμε λύσεις που αντιστοιχούν στις ανάγκες και τις προσδοκίες της νέας γενιάς και του λαού μας".