Ημερίδα με θέμα τις επιπτώσεις από την κατάργηση των ΤΕΛ - ΤΕΣ σήμερα. Συγκέντρωση φορέων την Κυριακή 8 του Μάρτη και παμπειραϊκό συλλαλητήριο στις 10 του Μάρτη
Ημερίδα με θέμα την κατάργηση των Τεχνικών Επαγγελματικών Λυκείων και των Τεχνικών Επαγγελματικών Σχολών (ΤΕΛ - ΤΕΣ) με το νόμο 2525 και τις επιπτώσεις σε χιλιάδες μαθητές, διοργανώνει σήμερα στις 7.30 μ.μ. η Ομοσπονδία Ενώσεων Γονέων Μαθητών Νομαρχίας Πειραιά,στο αμφιθέατρο του 1ου-4ου ΤΕΛ Πειραιά.
Σκοπός της ημερίδας, όπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία, είναι να ενημερώσει τους γονείς και τους μαθητές για τις επιπτώσεις από την υποβάθμιση των επαγγελματικών πτυχίων των ΤΕΛ, την απάτη των "Τεχνικών Επαγγελματικών Εκπαιδευτηρίων" και τη δημιουργία "ενιαίων" Λυκείων στη θέση των ΤΕΛ.
"Η κατάφωρη αδικία που συντελείται σε βάρος των μαθητών των ΤΕΛ, οι ανισότητες που δημιουργούνται από την εφαρμογή του αντιεκπαιδευτικού νόμου, οι διαφορές στα αναλυτικά προγράμματα και στο ωράριο, η διαφορετική αντιμετώπιση στους μαθητές των ΤΕΛ με εκείνων των γενικών Λυκείων, απομυθοποιούν την έννοια του "ενιαίου" Λυκείου, ενώ αποδεικνύουν για μια ακόμα φορά τους φραγμούς στη μόρφωση για χιλιάδες μαθητές των ΤΕΛ, καθώς και τις ανισότητες που υπάρχουν στην εκπαίδευση", υπογραμμίζουν οι γονείς. Επίσης για το επόμενο διάστημα η ΕΛΜΕ Πειραιά και η Ομοσπονδία Γονέων προγραμματίζουν καμπάνια ενημέρωσης στον Πειραιά για το νόμο 2525. Συγκεκριμένα: