Με την πρώτη πυρκαγιά που σημειώθηκε στην Κορινθία έγινε η έναρξη της φετινής αντιπυρικής περιόδου, που προμηνύεται ιδιαίτερα δύσκολη. Και μπορεί, βέβαια, η κυβέρνηση με τη διενέργεια μερικών εντελώς απρογραμμάτιστων και ελλιπέστατων αναδασώσεων να προσπαθεί να δείξει ένα φιλοδασικό προσωπείο, σύμφωνα όμως με όλα τα στοιχεία, η χώρα μας εξακολουθεί να παραμένει απροετοίμαστη και αθωράκιστη μπροστά στον κίνδυνο των δασικών πυρκαγιών.
Είναι χαρακτηριστικό ότι:
Η καταστροφή, λοιπόν, των δασών της χώρας δεν μπορεί να αποφευχθεί, καθώς η εμπορευματοποίησή τους είναι αποτέλεσμα συνειδητής επιλογής των κυβερνήσεων ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, που υπηρετεί την κερδοφορία του κεφαλαίου. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν η γh σταματήσει να είναι εμπόρευμα. Αυτό παλεύει το ΚΚΕ, προβάλλοντας ως διέξοδο τη λαϊκή εξουσία και οικονομία, όπου τα δάση και η γη θα αποτελούν λαϊκή περιουσία.