Θα θέλαμε επίσης να εκφράσουμε τη σθεναρή καταδίκη μας για την ξένη πίεση και παρέμβαση, πρωτίστως από την Ευρωπαϊκή Ενωση, η οποία προσπαθεί να επηρεάσει την εκλογική έκφραση της βαθιάς δυσαρέσκειας και της επιθυμίας για αλλαγή του ελληνικού λαού. Η παρέμβαση αυτή προσπαθεί επίσης να διασφαλίσει την απαραίτητη συνέχεια των πολιτικών της δεξιάς/σοσιαλδημοκρατικής κυβέρνησης συνασπισμού, να συγκαλύψει την κρίση της Ευρωπαϊκής Ενωσης των μονοπωλίων και των μεγάλων δυνάμεων, να συνεχίσει και να δυναμώσει τη νεοφιλελεύθερη, φεντεραλιστική και μιλιταριστική πορεία της διαδικασίας της ευρωπαϊκής καπιταλιστικής ολοκλήρωσης.
Σε μια περίοδο όπου το ΚΚΕ διεξάγει μια τέτοια σημαντική μάχη για το μέλλον της Ελλάδας, το PCP, ανεξάρτητα από τις διαφορές στην κατάσταση και τις εκτιμήσεις των Κομμάτων μας, θα ήθελε να σας εκφράσει την αλληλεγγύη των Πορτογάλων Κομμουνιστών και να σας στείλει τις θερμότερες ευχές μας για τις εκλογές της 25ης Γενάρη.