Ο καθημερινός ταξικός πόλεμος εκφράζεται πλέον με όρους πλήρους αντιπαράθεσης - σε όλα τα πεδία - ανάμεσα στις δυνάμεις της βαρβαρότητας και τον κόσμο της δουλιάς.
Η Βαγδάτη, όλο το Ιράκ μετατρέπεται αντικειμενικά σε μια σύγχρονη Γκουέρνικα.
Δεν μπορούν να γίνουν σήμερα ανέμελα μαθήματα στα σχολειά. Δεν μπορούμε σήμερα να παράγουμε αγαθά σα να μη συμβαίνει τίποτα τριγύρω. Δεν μπορούν οι εμπόροι να παζαρεύουν με το θάνατο να έχει στήσει καρτέρι.
Πρέπει να σταματήσουν τα πάντα. Πρέπει να επιβάλλουμε το κλείσιμο της Σούδας και την άμεση διακοπή της όποιας φονικής διευκόλυνσης. Πρέπει να βρούμε τρόπο οι φονιάδες και οι ντόπιοι συνεργάτες τους να πληρώσουν ακριβά το αίμα που χύνεται αυτές τις ώρες σε μια γη που κάθε σπιθαμή της μαρτυρά χιλιετίες ανθρώπινου πολιτισμού.
Η βαρβαρότητα πρέπει να απαντηθεί άμεσα, εκεί στο δρόμο. Ολοι κάτω. Ολοι στα συλλαλητήρια. Στις 11 το πρωί από το Σύνταγμα ξεκινάμε την πρώτη πορεία.